Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce HulHľadať
 
 

Zaujímavosti

Spor riešila Tekovská stolica

História obce je bohatá na významné udalosti a slávnych rodákov

     Na podnet Pavla Motešického, zemepána z Hulu, sa konalo rokovanie o chotárnej hranici medzi Hulom a Ohajom, pretože sa vyskytli nezrovnalosti v užívaní niektorých pasienkov na pomedzí hulského chotárneho katastra. 18.júla 1793 na zasadnutí Tekovskej stolice sa preto stanovil ďalší postup. Okrem Pavla Motešického sa rokovania zúčastnili: Ján Balogh z Galanty,František Benčík z Fizešu a ďalší ...
     Rozhodnutie stolice znelo: Chotárne hranice nanovo premerať a nezrovnalosti napraviť, resp. vyznačiť premiestnením hraničných kameňov, ktoré boli v chotári medzi obcami už predtým umiestnené. Hlavné slovo pri meracích prácach mal poverený župný geometer, ktorému asistovalo niekoľko desiatok svedkov z oboch osád. Popri nich sa na prácach zúčastnili i svedkovia z Úľan nad Žitavou.
     K rozriešeniu sporu napokon došlo a vytýčili novú chotárnu hranicu. Spory medzi zemepánmi z Hulu a Ohaja týkajúce sa týmto neskončili. Roku 1794 spozorovali ohajskí zemania, že hulskí sedliaci pásli dobytok na ich pasienkoch. Ktovie, ako by sa bola záležitosť skončila, keby Motešický neprišiel svojim poddaným so skupinou hajdúchov na pomoc.  

     Dokonca sa i strieľalo. Ohajčania, ktorí sa cítili byť počinom sedliakov zo susednej dediny dotknutí, neváhali a napísali na najbližšie zasadnutie Tekovskej stolice sťažnosť. Žiadali, aby sedliacku opovážlivci boli prísne potrestaní.
     Pavol Motešický na stoličnom zasadnutí uviedol, že ako zemepán má nad svojimi poddanými súdnu právomoc a vraj on ich potrestá, ako sám uzná za vhodné.
     Menších i viac závažných majetkových sporov medzi vlastníkmi majetkov z domáceho prostredia (z Hulu) a vlastníkmi majetkov zo susedných i vzdialenejších obcí sa nachádza v archívnych materiáloch hojný počet.


 
Počasie Hul - Svieti.com

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Google

webygroup
ÚvodÚvodná stránka